21 Ekim 2016 Cuma

Manisa Büyükşehir Belediyespor Teknik Direktörü Levent Eriş’ten Önemli Açıklamalar


       Manisa Büyükşehir Belediyespor Teknik Direktörü Levent Eriş, son dönemde kendisine ve takımına yöneltilen eleştirilere cevap verdi. Büyükşehir Belediyespor’da görev yaptığı süreçte eleştirilere cevap vermek yerine sustuğunu ifade eden Eriş, “Ancak ahkâm kesenlere karşı söz hakkım doğduğunu düşünüyorum. Futbolun içerisinde yönetici bazında bile yer almamış kişiler bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmaya başlamış” dedi. Tecrübeli Teknik Adam Manisaspor dönemine ilişkin de önemli açıklamalarda bulundu.

       Basın mensuplarını Halil Onultmak Spor Tesisleri’nde kahvaltıda konuk eden Manisa Büyükşehir Belediyespor Teknik Direktörü Levent Eriş, geldiği günden bu yana sustuğunu ve eleştirilere cevap vermediğinin altını çizerken, basın mensuplarının da sorularını yanıtladı. Manisa’da futbol hakkında söz hakkına sahip olduğunu dile getiren tecrübeli teknik adam, “Şüphesi olan varsa Manisa’da ki futbol kariyerimize bakar. Manisa’da yaşattıklarımıza bakar. 1965 te kurulan ve 40 yıl sonra süper lige çıkan. Her düştüğünde “Gel Levent kurtar denilen bir camiaya hizmet ettim. Burada yetişen genç antrenörlere de ön ayak olmaya çalıştık. Kimseden bir aferin beklemiyoruz. Ama susuyorsak asaletimizden, Cengiz Ergün ve Manisa sevdamızdan susuyoruz” dedi. Manisa’da kimseyi küçük başarılarla mutlu edemeyeceklerini bildiklerini belirten Eriş, “Manisa zirveyi yaşamış, kaliteli hocalar getirmiş bir şehirdir. Burada çok kıymetli yöneticiler yetişti. Türk futboluna yeni yetenekler, kaliteli hakemler hediye etti. Bu nedenle küçük başarılarla, 3. Lig şampiyonluklarıyla Manisalı ilgilenmez. Bunu net biliyoruz” diye konuştu.

Her Zaman Tercih Edilen Biri Oldum”
       Manisa’ya 16 sene önce kendini ispatlamak için gelen genç bir antrenör olduğunu vurgulayan Eriş, “Bu sürecin ardından 17 yıldır Türkiye’nin dört bir tarafında antrenörlük yapıyorum. Hiçbir zaman araya birilerini sokarak bir yerlere gitmedim. Her zaman tercih edilen bir antrenör oldum. Futbol piyasasındaki durumu hepiniz biliyorsunuz. Kimse alınmasın ama antrenörlerin nerelere nasıl gittiğini biliyoruz. Çok şükür Anadolu’nun dört bir yanında çalışarak, aslanlar gibi gittiğimiz her kulüpte başarılarımızı ve genç yetenekleri piyasaya çıkardığımızı biliyorsunuz” dedi.

Herkesin Saygınlık Duyduğu Bir Kulüp Haline Geliyoruz”
       Manisa Büyükşehir Belediyespor’a profesyonelliği oluşturmak için geldiğini belirten Eriş, “Tabi sportif başarı gelmesi için fiziksel şartların oluşması gerekiyor. Geçtiğimiz yılı yapılanma yılı olarak değerlendirdik. Fiziksel şartları yerine getirmek için Büyükşehir Belediye Başkanımız Cengiz Ergün ile el ele vererek bu şartları oluşturmaya çalıştık. Türkiye’de saygınlık kazanan herkesin konuştuğu bir kulüp olmaya başladık” dedi.

Ahkâm Kesenlere Söz Hakkımız Doğdu”
       Bir yıldır susmayı tercih ettiğini ifade eden Eriş, “Ancak ahkâm kesenlere karşı söz hakkım doğduğunu düşünüyorum. Bakıyorum futbolun içerisinde yönetici bazında bile yer almamış kişiler, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmaya başlamış. Söyleyeceklerim asla Manisa sevdası olanlara değil, Manisa futboluna hiçbir katkısı olmayıp ta ahkâm kesenleredir. Ben hayatım boyunca kimseye yalakalık yapmadım. 19 yıldır duymadığım, hiçbir zaman suçlanmadığım, bu kadar dedikoduya maruz kaldığım bir başka kulüp olmadı. İnsanlara hakaret yağdırılan bir durumda kalmadım. Biz duracağımız susacağımız yeri çok iyi biliriz. Saygınlığımızı da biliriz, saygımızı da biliriz. Ancak saygısızlığı gösterenlere de verecek cevabımız vardır. Kimseye eyvallah edecek durumumuz da yok” diye konuştu.

Manisa’da Değerli Yöneticilerle Çalıştım”
       Manisaspor’da görev yaptığı dönemde yönetici bazında çok değerli isimlerle çalıştığını dile getiren Eriş, “Rahmetli Tarık Almış amcamız, Cengiz Ergün, Semih Vardarer, Erdal Türek, Arif Koşar, Rahmetli Zeki Ayaydın, Alparslan Ustamehmetoğlu ve Kenan Yaralı dönemlerini unutamam. Bu değerli yöneticilerle çalışmaktan büyük keyif aldım. İsimlerini sayamadıklarım varsa beni bağışlasınlar. Birlik ve beraberlik duygusunu o ağabeylerimizden, o arkadaşlarımızdan öğrendik. Bu isimlerini saydığım kişilerin Manisa futbolu için nasıl mücadele verdiklerine şahit oldum. O dönemlerde bizleri eleştiren Kasap Servet ve Kobalak Ertan’ın eleştirilerini bile özledim. O zaman insanlar belden aşağı vurmuyorlardı. Onlara teşekkür ediyorum. Hepsi Manisa sevdalısıymış” dedi.

Beni Türk Futboluna Kazandıran Cengiz Ergün’dür”
       Manisa’da yaşadıklarını asla unutamayacağını belirten Eriş, “yıllar sonra buraya sevdam olduğu için, burada değer verdiğim insanlar olduğu için döndüm. Tabi ki Sayın Cengiz Ergün’e, beni Türk futboluna antrenör olarak kazandıran Cengiz Ergün ve Semih Vardarer’e desteklerinin karşılığını vermek için buradayım. Bazıların yazdığı gibi para için burada değilim. Ben 17 yıldır Türkiye’nin en üst seviyelerinde çalışan biri olarak büyük paralar kazandım. Antrenörlük hayatımda boş gezdiğim bir gün bile olmadı. Her sene tercih edilen, aranan bir teknik adam oldum. Buraya para için gelmem söz konusu bile olamazdı. Böyle bir belediye başkanının karşısında parayı tercih edecek bir durumda asla olmadım” dedi.

Manisa ve Cengiz Ergün Dışında Beni 3. Lig’e Kimse Getiremezdi”
       Üst seviyede antrenörlük yaptıktan sonra yeniden 3. Lig’e dönmesini de değerlendiren Eriş, “Ben buraya bir proje kapsamında geldim. Federasyonun yan gözle bile bakmadığı 3. Lig’e beni Manisa sevdası ve Cengiz Ergün dışında kimse getiremezdi. Tabi ki düşmez kalkmaz bir Allah. Ben kariyerimin başında amatörde de çalıştım, 3. Lig’de de çalıştım. Ancak o kendimi ispatlamak içindi. Kendimi ispatladıktan sonra buraya dönmezdim. Şunun altını çizmek istiyorum. Manisa Büyükşehir Belediyespor ile anlaşmadan bir gün önce hiç unutmam 16 Eylül Çarşamba günü PTT 1. Lig’in en kaliteli takımlarından birisiyle anlaştım. Hatta bazılarının burada aldığımı iddia ettiği paranın çok üzerinde bir anlaşmaydı bu. Ertesi gün İstanbul’da saat 11.30’da anlaşma imzalayacaktık. Aynı günün gecesi beni Cengiz Ergün aradı ve Manisa’da olmamı istedi. Ben yarım saat sonra buraya geldim. Burayı tercih ettim. Bir senedir hiç bu kadar konuşmadım. Hep geri plana attım. Zaman zaman üzerinden geçtim. Ben egosu olmayan, kendini beğenmişliğin yanından bile geçmeyen bir insanım. Mütevazı yaşayan bir insanım. Ancak mütevazılık yapıyorsak bunun karşılığı bu olmamalı” şeklinde konuştu.

Basının Desteği Bizim İçin Önemli”
       Başarıya giden kulüplerin arkasında her zaman basın olduğunu hatırlatan Eriş, “Manisaspor sürecinde o zamanki gazeteci ağabeylerim benim hep yol arkadaşımdı. Tabi ki yanlışımızla, doğrumuzla eleştirildik. Ben eleştiriye açığım. Eleştirilerden mesaj alan birisiyim. O zamanki insanlar şimdi ki gibi magazin haberciliğine soyunan, gariban insanların ekmek paralarıyla oynayan insanlar değillerdi. O zamanda gazeteci ağabeylerimiz, kardeşlerimiz bizi eleştirdi. Ama biz onlardan mesaj aldık. Feyz aydık, doğruyu bulmaya çalıştık. Ama bugün spor haberi yaptığını zanneden insanlara iki çift sözüm olacak. Spor haberleriyle magazin haberlerini birbirine karıştırmamak gerekiyor. Başarıya giderken basının desteğine ihtiyacımız var. Biz Manisaspor sürecinde Mehmet Hakkı Özbayır, Ali Filizkan, Ahmet Ünsal, Bülent Hasgönüllü, Aydın Besen, Nejat Tokbay, Fikri Bayrıl Ağabeyim ve Şenol Özeker ile birlikte şampiyonluk yaşadık. Ben bu saydığım insanları çok arıyorum. Manisa futboluna verdiklerini ve desteklerini unutamam. Bizlere yön veren ağabeylerimiz, kardeşlerimizdi. Ama maalesef 19 yıldır duymadığım iftiralara burada duyuyorum” dedi.

Çalıştığım Yeri Başarıya Götürmek İçin Canımı Dişime Takarım”
       Çalıştığı kulüplerde her zaman başarı kovaladığını belirten Eriş, “Ben çalıştığım yeri başarıya götürmek için canımı dişime takarım. Üç sezon önce Adanaspor’a yaptıklarıma bakın. Büyük mücadeleler vererek genç kadro kurduk. İçinde milli takıma giden oyuncular var. Adanaspor’un şu anki yerine bakın. Ben öyle futbolculara büyük para harcayan bir isim değilim. Buna Vestel Manisaspor dönemi de dahil. O zaman başımızdaki isim Cengiz Ergün’dü. Hepiniz bilirsiniz cengiz Ergün, har vurup harman savuracak biri değildir. Son derece tutumlu ve düzenli gittiğimiz çok nettir. Biz Manisapor zamanında çay fişleriyle, gazoz fişleriyle şampiyonluğa gittik. Bu olmadığından değildi. Kimseye verilecek hesabımız olmasın diyeydi. İkinci şampiyonluğumuzda bile beş parasız olduğumuzu bilmenizi istiyorum. İlk devre bitmeden sahanın ortasında başkan ve 5 oyuncuyla toplantı yaptık. Paramız bitti ama biz şampiyon olacağız diye söz verdik. Hep ter akıtarak bir yerlere gelmeye çalıştık” dedi.

Manisa Futbolunu Yeniden Zirveye Taşımak İçin Çalışacağız”
       Futbol kariyerinde hiçbir zaman vaatlerde bulunmadığını belirten Eriş, “Ben hiç birşey vadetmem. Ben yaparım. Yalan sözler üzerine bir şeyleri inşa etmedim. Bakarlar, sayfaları açarlar yaptıklarımıza bakarlar. Sonra derler ki bu adam yalan vadediyor. Yapacağımız daha çok şey var. Yapacak daha çok işimiz var. Manisa futbolunu zirveye taşımak için elimizden geleni yapacağız. Buna yaşımızda, tecrübemizde müsait. Ben dünde yaşanmışlıklarla kalan bir teknik adam olmadım. Hırsım, inancım, kavgam hiçbir zaman bitmez. Ben bunları Manisa’ya yaşattım, yine yaşatacağım. Ben, bize destek veren herkese şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

Geçen Sezon Manisaspor’u Şampiyon Yapalım Dedim”
       Geride kalan sezonla ilgili ilginç bir itirafta da bulunan tecrübeli teknik adam, “Kamuoyunda bizim 10 Milyon, 12 Milyon para harcayıp takım kurduğumuz konuşuluyor. Ben PTT 1. Lig’de 4 Milyon TL’ye takım kurmuş bir insanım. Geride kalan sezonda Büyükşehir Belediye Başkanımıza para istemediğimizi, maç başları dâhil hiçbir şey ödenmemesini söyledim. Bunu sezon bitiminde değerlendireceğimizi söyledim. Oyuncularımıza da paralarının sezon bitiminde ödeneceğini ilettik. Başkanımıza dedik ki ‘Biz bu sene başarıya gidemeyeceğiz. Biz bu sene ligde kalacağız. Senden ve ekibinizden ricamız var. Bu sene Manisaspor’u şampiyon yapalım’ dedik” diye konuştu. Bu sezon başında ise kalacaklarla yola devam etmek adına rakamlarında indirim istediklerini belirten Eriş, “Onlarda indirim yaptılar. Tüm oyuncularımızla 3. Lig şartlarında anlaştık. Birkaç oyuncumuz dışında hiç kimse 3. Lig standartlarının dışında rakamlar almıyor. Ekonomik standartlara uyun bir takım oluşturduk” dedi.

Tarzanlar Grubuna Teşekkür Ediyorum”
       Manisa Büyükşehir Belediyespor Teknik Direktörü Levent Eriş konuşmasının sonunda basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. Ayrıca Tarzanlar grubuna da teşekkür eden Eriş, “Deplasmana kadar gelerek bizi desteklediler. Bu hafta içeride oynadığımız maçta takımımızın yanında yer aldılar. Destekleri için onlara teşekkür ediyorum” dedi. Manisa futboluna emek veren herkese de teşekkürlerini sunduğunu belirten Eriş, “Ancak Manisa futboluna katkısı olmayanları da biraz saygılı olmaya davet ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı. Konuşmasının ardından basın mensuplarıyla bazı anılarını da paylaşan Teknik Direktör Levent Eriş, samimi ortamda gerçekleşen basın açıklamasının ardından gazetecilerle hatıra fotoğrafı çekildi.