30 Mayıs 2017 Salı

Büyükşehir’in İki Buçuk Yıllık Emeğini Vakıflar SahiplendiManisa’nın tarihi ve simge yapıları arasında yer alan ‘Ulu Camii ve Medresesi’nin’ restorasyonu için Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan projenin uygulamasını Vakıflar İzmir Bölge Müdürlüğü sahiplendi. Geçen süre zarfında uzun uğraşlarla yapının rölöve, restitüsyon, restorasyon projelerini yapan Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı projenin uygulamasına Vakıflar İzmir Bölge Müdürlüğü devam edecek.

Manisa’da birçok tarihi eserin restorasyonunu yaparak ayağa kaldıran Manisa Büyükşehir Belediyesi, yaklaşık 2 buçuk yıl önce Vakıflar İzmir Bölge Müdürlüğüyle imzaladığı protokolle Ulu Camii ve Medresesi’nin restorasyonunu üstlendi. Bu kapsamda mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait olan tarihi yapının kent turizmine kazandırılması amacıyla Manisa Büyükşehir Belediyesi Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı’na bağlı Tarihi Sosyal ve Kültürel Projeler Şube Müdürlüğü’nce ihalesi gerçekleştirilerek proje çalışması yapıldı. Geçen süre zarfında Büyükşehir Belediyesi tarafından uzun uğraşlarla yapının rölöve, restitüsyon, restorasyon projeleri hazırlandı. Bunun yanı sıra tescilli yapının etrafındaki alanda da kamulaştırma çalışması yaparak bölgedeki tarihi yapıyı gün yüzüne çıkaran Büyükşehir Belediyesi’nin, Ulucamii’nin restorasyonu ile ilgili projesi yarıda kaldı. Manisa Büyükşehir Belediyesi’nce Manisa panoramasının izlenebileceği seyir terasları, dinlenme alanları, peyzaj tasarımları ile bir bütün halinde ele alınması hedeflenen projenin camiiye ait uygulama çalışmalarının Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nce devam edileceği Büyükşehir Belediyesi’ne resmi yazı ile bildirildi.

Geçen Sürede Çok Yol Alındı
Konu ile ilgili açıklamada bulunan Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Aytaç Yalçınkaya protokolün imzalandığı tarihten itibaren projenin restorasyonu ile ilgili önemli çalışmalar yaptıklarını belirterek, ”Manisa’nın en önemli anıt yapılarından biri olan Ulucamii’nin ve çevresindeki diğer yapıların ortaya çıkması amacıyla 2012 yılı itibariyle plan, proje ve kamulaştırma çalışmaları yapıldı. Daha sonra Vakıflar İzmir Bölge Müdürlüğü ile imzalanan protokol doğrultusunda Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı’na bağlı Tarihi Sosyal ve Kültürel Projeler Şube Müdürlüğü’nce ihalesi yapılarak proje çalışmaları başlatıldı. 25 Mart 2016 tarihinde 6434 sayılı Kurul Kararı ile rölöve projeleri onaylandı. Kurul kararı doğrultusunda, Büyükşehir Belediyemiz ve Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile birlikte 1300’lü yıllardan günümüze gelen tescilli Ulucamii’nde zaman içerisinde oluşan hasarların belirlenmesi için,Ege Üniversitesi İnşaat Mühendisliği ve Sanat Tarihi Bölümü Uzmanları ile çalışmalar yapıldı. Raporlar doğrultusunda hazırlanan restitüsyon ve restorasyon projeleri yeniden 10 Mart 2017 tarihinde 7883 sayılı Koruma Kurulu Kararı ile onaylandı. Ancak Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz günlerde Büyükşehir Belediyemize gönderilen resmi yazı ile projenin uygulamasına kendilerinin devam edeceği bildirildi” dedi.