28 Mart 2017 Salı

Kula Jeoparkı İrlanda’da TanıtıldıMANİSA Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün girişimleriyle kurulan ve Kula’da turizm potansiyelini harekete geçirmeyi hedefleyen Jeopark Belediyeler Birliği, İrlanda’nın Ennistymon kentinde düzenlenen Avrupa Jeoparklar Ağı 39. Koordinasyon Komitesi Toplantısı’na katıldı.

Avrupa Jeoparklar Ağı 39. Koordinasyon Komitesi Toplantısı, 21-25 Mart tarihleri arasında İrlanda Cumhuriyeti’ne bağlı Ennistymon kentinde gerçekleştirildi. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün girişimleriyle Kula merkezli kurulan Jeopark Belediyeler Birliği de düzenlenen toplantıda yer aldı. Toplantıya Manisa heyeti adına Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi ve Jeopark Belediyeler Birliği Encümen Üyesi Tuncay Ergün, Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı ve Jeopark Birlik Temsilcisi Azmi Açıkdil ve Kula Avrupa ve UNESCO Global Jeoparkı Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Erdal Gümüş katıldı.

Sürdürülebilir Turizm Ön Plana Çıktı

Toplantıyı UNESCO Küresel Jeoparklar Başkanı Nickolas Zouros yönetti. Sürdürülebilir turizm geliştirme çalışmalarının ön plana çıktığı toplantıda, uluslararası turizm çalışmaları, Jeopark ilerleme raporları, 2017 faaliyetleri, gelecek toplantılar için etkinlik takvimi oluşturulması, Midilli Adası'nda her yıl uygulanan kurs programı ile 2017 Eylül ayında yapılacak olan Azores Ugg Portekiz temasları masaya yatırıldı. Kuzey İrlanda ve İrlanda Cumhuriyeti üst düzey yetkililerinin konuşma ve sunumlarının da yer aldığı toplantıda, Manisa’yı temsil eden Jeopark Belediyeler Birliği heyeti, Kula’daki 3 bin yıllık geçmişi olan jeopark ile ilgili toplantıya katılan temsilci ve delegasyonlara bilgiler verdi.