6 Mart 2017 Pazartesi

Sağlıklı Bir Çevre İçin Hummalı Çalışma


MANİSA Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı, havaların ısınmasıyla birlikte halk sağlığını tehdit eden sivrisinek ve karasinek ile mücadele çalışmalarına tüm hız verdi. 17 ilçede; 47 arazi aracı ve 2 adet ATV özellikli araçlardan oluşturulmuş ekiplerle çalışmalarını sürdüren Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı, insan, bitki ve hayvan sağlığını önde tutarak sivrisinek ve karasinek üreme kaynaklarında ilaçlama çalışmaları yürütüyor.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı, 17 ilçede ilaçlama çalışmalarına hız verdi. Havaların ısınmasıyla birlikte çalışmalara ağırlık veren Büyükşehir Belediyesi, karasinek ve sivrisinek üreme noktalarında ilaçlama yaptı. Çalışmalar hakkında bilgi veren Manisa Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanı Talip Akbaş, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Cengiz Ergün'ün talimatı ile Kasım ayının sonuna kadar aktif olarak sürecek ilaçlama çalışmalarında halk sağlığını tehdit eden pire, kene, yakarca, karasinek ve sivrisineklerle mücadele edilecek” dedi. İlaçlama çalışmalarında insan, bitki ve hayvan sağlığının ön planda tutulduğunu söyleyen Akbaş, “Ocak ayı itibariyle başlatılan sivrisinek ve karasinek üreme noktalarının tespitini tamamladık. Üreme kaynaklarının kurutulması ve en az seviyeye indirilmesi önceliğimizdir. Bu noktada Haşere ile Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerimiz 17 ilçede sivrisinek ve karasinek üreme kaynaklarında çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor” dedi.

Vatandaşlarımız önlem alsın”
Manisa Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı olarak Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği ve Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılan ilaçları kullandıklarını dile getiren Akbaş, “İlaçlama hizmetlerinin daha etkin yürütülebilmesi için üreme kaynaklarının kontrolünde vatandaşlara da büyük görevler düşüyor. Vatandaşlarımız alacakları tedbirlerle karasinek ve sivrisinek üremelerinin önüne geçebilirler” diye konuştu.

Vatandaş Ne Yapabilir?
Vatandaşların sivrisinek ve karasinek ürememesi için alabileceği tedbirleri de anlatan Akbaş, şunları söyledi: “Kullandığınız fosseptikleri en kısa zamanda iptal ettirerek kanalizasyona direk bağlantı yaptırın. Ekiplerimiz ilaçlama için geldiğinde eviniz ve bahçenizdeki fosseptik, kuyu, havuz, su birikintisi, bodrum suyu, bidon gibi yerleri gösterin. İlaçlanmasına yardımcı olun. Fıçı, bidon, teneke, kutu, havuz, araba lastiği gibi yerlerde su bekletmeyin, dökün. Kanalizasyon şebekesinin olmadığı yerlerde kullandığınız fosseptiklerinizi zamanında boşalttırın. Akıntı sularını dışarı akıtmayın ve çevresine akıtılmasına izin vermeyin. Bodrum suları ve su birikintilerini tamamen ve derhal boşaltın. Bunlar en tehlikeli sinek üreten yerlerdir. Çöplerinizi çöp torbalarına koyduktan sonra ağzını sıkı bir şekilde bağlayın. Evlerinizde ve bahçelerinizde uzun süre çöp bırakmayın.